تبلیغات
شیب الخضیب - جریان موسیقی گرایی (ادامه ی بحث لمپنیسم)

انسان با علم طبیعت را می سازد و افقی رشد می کند و با ایمان خود را می سازد و عمودی رشد می کند.

جریان موسیقی گرایی (ادامه ی بحث لمپنیسم)
نظرات |

موسیقی زبان بی زبان هاست،آنجا که کلام نیست موسیقی آغاز می شود و موسیقی سریعتر می تواند احساس غم و شادی را به انسان منتقل یا از انسان خارج نماید.موسیقی زبان مشترک جهانی است.چیزی که از نظر عُرف موسیقی لهوی و مناسب با مجالس لهو و معصیت محسوب شود به طور مطلق حرام است.معیار حرام و حلال سنتی بودن نیست،هرگونه خوانندگی و نوازندگی مطرب لهوی که مناسب با مجالس عیش و نوش و خوشگذرانی باشد حرام است. رسول اکرم(ص)می فرماید:اگر کسی به لهو گوش دهد در روز قیامت در گوشش سرب آب کرده ریخته می شود.امام صادق(ع) می فرماید:مجالس غنا و خواندگی لهو باطل مجلسی است که خدا به اهل آن نمی نگرد. غنا روح نفاق راپرورش می دهد.در آخرالزمان زنان خواننده و آلات لهو و نوازندگی آشکار می شود و اشرار امتم به دنبال آن می روند.مساجد را برای قران خواندن ساخته اند.موسیقی خود نوعی اعتدال است بنابراین می تواند به ضد اعتدال تبدیل شود.معنویت الهی برگرفته از آموزه های دینی است و موسیقی نمی تواند انسان را به مقام قرب الهی و نفس مطمئنه برساند،چون معنویت های کاذب(سکولا) زاییده ی تجربه ی بشری است. موسیقی می تواند در خدمت معنویت کاذب(سکولار)قرار گیرد. موسیقی را می توان به شرقی-غربی یا سنتی و مدرن تقسیم نمود.از غربی و مدرن می توان(متال و بلک متال) را نام برد که ضد معنویت اند.فقط برای جذب سرمایه و ثروت رای کمپانی های اقتصادی است که سبک زندگی مردم را به سبک مصرف و لذت بیشتر هدایت می نماید. موسیقی ایرانی محصول تجربه ی عصر قاجاریه است.در ادوار مختلف و دستگاه ها ی گوناگون و مقام های متفاوت هم از موسیقی های هندی،ترکی،عربی و ... تأثیر پذیرفت و تأثیر گذاشت که 7 دستگاه دارد و هنوز باقی است.مانند:شور،همایون،چهارگاه،سه گاه،ماهور،نوا،راست پنج گاه.

در غرب موسیقی در خدمت کلیسا درآمد و در رنسانس از مذهب جدا شد. سبک های موسیقی غربی(کلاسیک که مربوط به دوران قرون وسطی و توسط بتهون و باخ اجرا شده است.جز یا جاز مربوط به سیاهان آمریکایی،بلوز مربوط به بردگان و سیاه پوستان،پاپ که موسیقی عامه پسند و در مقابل موسیقی کلاسیک قرار دارد و مایکل جکسون و مدونا بترتیب سلطان و ملکه پاپ اند.)اکثرا گرایش به فساد اخلاقی دارند که موسیقی پاپ از سال2000 به بعد در خدمت سکس و مواد مخدر قرار گرفت.راک که رقیب پاپ است آنرا موسیقی آنارشیزم گویند که موسیقی اعتراض علیه جنگ ویتنام و تورم و بیکاری در آمریکا بود ولی به انحراف و فساد گرایش یافت و از دل راک موسیقی متال در آمد. متال(فلز)سبک پیشرفته ی راک است.بسیار پرصدا و خشن و حتی خوانندگان آن صدای خشن دارند.از دل آن هِوی متال(فلزسنگین) یا متالیکا بیرون آمد و بلک متال(فلزسیاه) نوع دیگر آن است که موسیقی اعتراض علیه همه چیز و ماهیت خشونت و ترس و به جرم و جنایت و خودکشی و اعتیاد و سکس منتهی شده است و از گسترش دهنده های شیطان پرستی و هم جنس گرایی هستند و برای اجرای آن موسیقی مصرف مواد مخدر و روان گردان امری ضروری است.رپ یا هیپ هاپ موسیقی محبوب آمریکایی ها و از سیاهان برخاسته است و مربوط به اعتراض سیاهان و بردگان است که به فساد،خشونت،تجاوز،بی بند و باری،موادمخدر،سکس،فحش،توهین،دعوا،دزدی،شرارت و ... کشیده شده است و پر مخرب ترین و ضداخلاقی ترین موسیقی غربی است.مدل موسیقی غربی از ابتدا یا از ضعف به شدت عبارتست از: کلاسیک،جاز،بلوز،راک،متال،رپ.

در قرآن و در روایات و نزد فقها برای موسیقی و غنا مفاهیمی مانند غنا،لغو،لهو،و قول زور گفته شده است و در مکاسب حرام کرده شده یعنی شغل های حرام شده حضرت امام(ره) آمده که موارد زیر حرام است:صدایی که به صورت آواز در گلو بچرخد،آنچه با مجالس لهو و لعب سازگاری داشته باشد،آنچه با آلات لهو و لعب سازگاری داشته باشد،صدای اهل فسق و فجور باشد،آنچه برانگیزاننده ی شهوت جنسی باشد یا آنچه عقل را زایل کند.

اثرات مثبت موسیقی عبارتند از:لطافت روح،ارضای نیاز های انسان،بهبود روحی و روانی فرد و اجتماع«غم و شادی»،هویت وحدت ملی«سرود»،هویت مذهبی«قرآن،نوحه،تواشیح و ... »،شادی و نشاط«عروسی و جشن ها»،غم و اندوه«ماتم و عزاداری»،درمان بیماری ها«موسیقی درمانی» و ... .

اثرات منفی موسیقی عبارتند از:از بین رفتن شخصیت فردی و اجتماعی انسان،غلبه احساس بر تعقل  عقلانیت،نابهنجاری های اجتماعی و اخلاقی«بی بند و باری،ابتذال،خودکشی،اعتیاد و ... »،آسیب های روحی و روانی و اجتماعی،از بین رفتن عفت و حیا،رواج هم جنس گرایی،فروپاشی خانواده.

این موارد درباره ی غنا و موسیقی ایرانی،عربی و شرقی است و  موسیقی غربی سراسر ابتذال،شهوانی،جنسی و لذت طلبی است. در ایران اسلامی باید موظف به مراعات نظرات فقهی مراجع و رهبر انقلاب باشیم و گسترش موسیقی نباید جزء سیاسهای فرهنگی گردد.

اندیشه های روز،قربانعلی معروفخانی،ص65الی68

هرگونه کپی برداری و  استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.:: مرتبط با: اندیشه های روز ,
نویسنده : مدیریت
تاریخ : پنجشنبه بیست و چهارم اسفند 1391
زمان : 05:38
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

پیغام ورود و خروج